Szukaj

Telematyka i telemetria – charakterystyka, zastosowanie i korzyści

W dobie informacji błyskawiczny dostęp do wszystkich najważniejszych danych to klucz do sukcesu. Kontrola wydajności pracy maszyn, monitorowanie procesów przewozowych, inteligentny budynek – wszystko to umożliwia telematyka i telemetria. Nowoczesny system telematyczny pozwala firmom z wielu różnych branż sprawnie zarządzać wszystkimi procesami, zwiększać wydajność i generować realne oszczędności. Szeroka gama zastosowań telemetrii sprawia, że technologia ta staje się coraz bardziej popularnym narzędziem biznesowym.

Telematyka, czyli zdalna kontrola procesów

Telematyka oznacza integrację dwóch dziedzin – telekomunikacji i informatyki. W zakresie technologii telematycznych mieszczą się rozwiązania umożliwiające zdalny dostęp do informacji. Mowa tutaj o wykorzystaniu sieci komórkowej i internetowej do przesyłania danych, które następnie można odczytać z poziomu komputera.

Dzięki telematyce możliwa jest kompleksowa zdalna kontrola wielu różnych procesów. Dane zbierane przez systemy telematyczne są kluczowym źródłem informacji o problemach technicznych urządzeń, wydajności pracy maszyny, zagrożeniach bezpieczeństwa obiektów i nie tylko.

Czym jest telemetria?

Telemetria wiąże się z zespołem technologii, które są do pewnego stopnia tożsame z telematyką. Za jej sprawą możliwe jest dokonywanie pomiarów na odległość poprzez nowoczesne moduły telemetryczne wykorzystujące na przykład technologię GPRS lub nowy standard Internetu rzeczy (IoT) LTE-M (Cat-M1).

Dzięki odpowiednim modułom telemetrycznym można dokonywać pomiarów w pełni zdalnie. Wszystkie dane uzyskane w ten sposób trafiają następnie do centrali i mogą być w dowolny sposób analizowane.

Zastosowanie telematyki i telemetrii

Telematyka i telemetria znajdują zastosowanie w wielu różnych sektorach gospodarki. Systemy telematyczne i telemetryczne wykorzystywane są między innymi w branżach transportowej, budowlanej, energetycznej, a także w przemyśle i sektorze medycznym.

Zdalny odczyt danych

Odczyt wodomierzy, liczników zużycia energii elektrycznej, gazomierzy i nie tylko – wszystkie kluczowe pomiary można wykonać zdalnie, korzystając z nowoczesnych modułów telemetrycznych.

Zautomatyzowany proces zbierania danych pomiarowych na odległość to konieczność nie tylko w branży energetycznej czy wodociągowej. Systemy telemetryczne stosowane są coraz częściej w wielu różnych gałęziach przemysłu, na przykład jako narzędzie do monitorowania poboru energii elektrycznej w halach produkcyjnych.

Telematyka transportu

Systemy telematyczne cieszą się dużą popularnością w branży transportowej. Poprzez konfigurację z odbiornikiem GPS, możliwa jest zdalna kontrola środków transportu przedsiębiorstwa przewozowego.

Mowa tutaj nie tylko o rejestrowaniu położenia pojazdów. System telematyczny dostarcza również bieżących informacji o prędkości czy rytmie pracy kierowców. Dzięki temu możliwe jest wdrażanie zmian, które pozwalają firmom transportowym zwiększać wydajność i generować oszczędności.

Monitoring budynków i systemy alarmowe

Monitorowanie obiektów przemysłowych bądź prywatnych poprzez systemy automatyki budynkowej to również rozwiązanie z obszaru telematyki. Systemy telematyczne pozwalają zdalnie monitorować stan instalacji budynku i alarmują o wizycie osób niepożądanych.

Jeśli już o alarmach mowa, to właśnie za sprawą telemetrii może funkcjonować system alarmowy sieci ciepłowniczej. Dzięki temu informacje o ewentualnej awarii błyskawicznie docierają do centrali, co umożliwia niezwłoczne wdrożenie odpowiednich działań zaradczych.

System telemetryczny – korzyści dla biznesu

Telemetria i telematyka oznaczają szereg korzyści dla firm z wielu różnych branż. Dane gromadzone przez systemy telemetryczne pozwalają na szczegółowe analizy, a następnie optymalizację wszystkich kluczowych procesów przedsiębiorstwa.

Dzięki technologiom telematycznym firmy przemysłowe mogą kontrolować pobór energii elektrycznej, aby minimalizować koszty. Z kolei w branży transportowej telematyka pozwala na korzystne zmiany w obszarze planowania tras, co również stanowi źródło realnych oszczędności.

Inną korzyścią systemów telematycznych i telemetrycznych jest możliwość zwiększenia bezpieczeństwa obiektów – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Wszystko dzięki inteligentnym rozwiązaniom z zakresu automatyki budynkowej.

Podsumowanie

Telematyka i telemetria to innowacyjne rozwiązania technologiczne wykorzystywane przez wiele różnych sektorów gospodarki. Dzięki nowoczesnym systemom telematycznym i telemetrycznym możliwe jest rejestrowanie dużej liczby danych w sposób zdalny i to na znaczne odległości.

Oczywiście kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich urządzeń, takich jak między innymi moduły telemetryczne czy sterowniki swobodnie programowalne, które są podstawą sprawnego funkcjonowania całego systemu. Telemetria oparta na funkcjonalnych i nowoczesnych urządzeniach pozwoli Ci osiągnąć najlepsze efekty.

Chcesz wdrożyć system telemetryczny do swojego biznesu?