Szukaj

Omówienie standardu transmisji danych w IoT dla LTE-cat.M – zalety i możliwości jakie daje wprowadzenie nowej technologii transmisji danych

transmisja danych w IoT dla LTE-cat.M

Żyjemy w świecie zdominowanym przez innowacyjne technologie, które pojawiają się tak szybko i równie szybko zmieniają otaczającą nas rzeczywistość, że czasem trudno zrozumieć na jakiej zasadzie dane urządzenie funkcjonuje i jakie są wszystkie jego możliwości. Istotne z punktu widzenia pełnego wykorzystania możliwości są funkcje umożliwiające zastosowanie tych urządzeń w Internecie Rzeczy.

Czym jest Internet Rzeczy?

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) to nowoczesna koncepcja, w której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty, w sposób pośredni lub bezpośredni, gromadzą, przetwarzają lub wymieniają między sobą dane za pośrednictwem sieci.

W skrócie Internet Rzeczy to sieć połączonych ze sobą przedmiotów i wymieniających pomiędzy sobą informacje.

Zastosowanie Internetu Rzeczy

Głównym zadaniem Internetu Rzeczy jest automatyzacja procesów, zdalna kontrola oraz lepsze zarządzanie procesami i uzyskiwanymi z nich danymi w celu usprawnienia funkcjonowania różnych dziedzin życia.

Jednym z najpopularniejszych przykładów zastosowania Internetu Rzeczy jest koncepcja Inteligentnego Domu (ang. Inteli House) związana z wykorzystaniem możliwości zarówno urządzeń typu system alarmowy, czy system nawadniania ogrodu oraz sprzętu powszechnego użytku wyposażonego w technologię smart takich, jak RTV, oświetlenie, pralka, lodówka, piekarnik, itp. Za pomocą odpowiednich aplikacji, np. w telefonie komórkowym, można zarówno zaprogramować działanie tych urządzeń, jak też sterować nimi zdalnie. I tak np. robot sprzątający, czy pralka mogą wykonać swoje zadania podczas nieobecności domowników, inteligentna lodówka może ewidencjonować stan zaopatrzenia w artykuły spożywcze i automatycznie zamawiać kończące się w wybranym sklepie internetowym, z pomocą kamer internetowych, w które wyposażone są lodówka, pralka, piekarnik i inne urządzenia możemy zdalnie monitorować pomieszczenia lub cały dom i ogród.

Jednak podstawowe zastosowanie Internetu Rzeczy to automatyzacja, sterowanie, pomiary, monitorowanie i analiza danych procesów przemysłowych i technologicznych.

Jednym z zastosowań IoT z LTE-M jest autorski system firmy Control Sp. z o. o. dla OPEC Gdynia Sp. z o. o. oferujący nadzór nad siecią ciepłowniczą. System realizuje zdalny odczyt układów pomiarowych (liczniki ciepła i wodomierze) oraz własne oprogramowanie SCADA – OCS (Over Control System) do archiwizacji, raportowania i sygnalizowania procesów technologicznych, transfer danych w oparciu o LTE-M dla ponad 5300 węzłów cieplnych i blisko 6630 ciepłomierzy oraz ponad 3550 wodomierzy.

Najbardziej złożony system Internetu Rzeczy to tzw. otwarta fabryka, gdzie obsługiwany i nadzorowany jest cały łańcuch produkcyjny począwszy od badania rynku, przez proces projektowania i konstruowania produktu, przez automatyczne procesy produkcyjne wykorzystujące roboty, po obsługę magazynów i logistykę dostaw. System nadzoruje i monitoruje wszystkie procesy w czasie rzeczywistym, kontroluje prawidłowość ich realizacji oraz gromadzi i analizuje dane, na podstawie których generuje statystyki i wizualizacje, optymalizuje koszty, zużycie materiałów i wykorzystanie posiadanej bazy narzędziowej.

Co to jest LTE-M?

LTE-M to jeden ze standardów transmisji danych zapewniających szybsze, bezpieczniejsze i energooszczędne połączenia Internetu Rzeczy. LTE-M umożliwia przesyłanie danych z szybkością 1 Mb/s i dwukierunkową komunikację w czasie rzeczywistym, przy niskim poborze energii, zapewniającym nawet kilkuletni czas pracy urządzeń na baterii. Dzięki specyficznej konfiguracji LTE-M dociera do trudno dostępnych miejsc, w których zasięg jest, na ogół, znacznie osłabiony.

Zalety i możliwości jakie daje wprowadzenie LTE-M

Zalety wprowadzania LTE-M wynikają przede wszystkim z właściwości tej technologii. Należą do nich wysoka szybkość transmisji w obu kierunkach (wysyłanie i odbiór danych), krótkie czasy opóźnienia i stabilność działania umożliwiające komunikację w czasie rzeczywistym. Warto też wspomnieć o podwyższonym bezpieczeństwie danych, zmniejszonym zużyciu energii, zachowanej architekturze połączeń IP, lepszej penetracji sieci w miejscach trudno dostępnych oraz zwiększony zasięg sieci.

To wszystko sprawia, że różnego rodzaju urządzenia np. moduły telemetryczne wyposażone w LTE-M można umieszczać w trudno dostępnych miejscach, jak piwnice, podziemne instalacje grzewcze oraz tworzyć sieci rozproszone na dość dużym obszarze bez obawy o zakłócenia w komunikacji. Odpadają także problemy z wymianą baterii, bo niskie zużycie baterii zapewnia niezakłóconą pracę urządzeń przez kilka lat.

IoT z LTE-M w naszej firmie

Także firma Control Sp. z o. o. zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań z dziedziny automatyki, telemetrii i elektryki i to nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu firma oferuje m.in. system alarmowy sieci ciepłowniczejsystem telemetryczny, systemy automatyki budynkowej, urządzenia zapewniające zdalny odczyt, czy sterowniki swobodnie programowalne oraz specjalistyczne oprogramowanie stworzone w oparciu o własne, autorskie projekty wykorzystujące technologię LTE-M w Internecie Rzeczy.

Chcesz wdrożyć system telemetryczny do swojego biznesu?