- Wyzwania związane z kryzysem energetycznym – jak oszczędzać prąd?
- Zdalny odczyt licznika – na czym polega?
- Najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia systemu zdalnego odczytu licznika
- Zdalny odczyt licznika – czy to przyszłość automatyki budynkowej?
Nowoczesne technologie, takie jak telematyka czy automatyka budynkowa, bazująca na koncepcji Internet of Things w dużym stopniu wpływa na nasze życie w praktycznie każdym obszarze – również tym związanym z użytkowaniem ciepła, wody czy energii elektrycznej. Doskonałym przykładem jest system zdalnego odczytu licznika, który nie tylko poprawia wygodę, ale także znacząco wpływa możliwości monitorowania zużycia zasobów. Czym jest zdalny odczyt licznika i jak może nam pomóc?
Wyzwania związane z kryzysem energetycznym – jak oszczędzać prąd?
Kryzys energetyczny, którego jesteśmy świadkami już od dobrych dwóch lat, skutecznie przekonuje każdego z nas, że odpowiednie zarządzanie energią elektryczną w domu jest kluczem do znaczących oszczędności, które mogą wpłynąć na poprawę jakości życia w innych obszarach. Jeszcze kilka lat temu mało kto zważał na takie kwestie, jak zużycie energetyczne – w końcu i tak rachunki za prąd były relatywnie niskie.
Te czasy już jednak minęły, a wyższe koszty życia, idące w parze z rosnącymi kosztami energii wpływają na zmianę zachowań konsumentów. Oprócz standardowych czynności, mających na celu redukcję zużycia energii elektrycznej, rosnąca liczba osób zdaje się pokładać nadzieje w nowoczesnych technologiach. Już teraz telemetria w dużym stopniu poprawia jakość i wygodę życia w naszych domach, a łącząc ją z systemem automatyki budynkowej, możemy zyskać potencjał do znaczących oszczędności zużycia energii elektrycznej. W jaki sposób? Za pośrednictwem systemu zdalnego odczytu licznika.
Zdalny odczyt licznika – na czym polega?
Inteligentne liczniki prądu to technologia, o której sporo słychać, ale wciąż niewiele osób jest w stanie w dokładny sposób zdefiniować zasady ich działania. Postaramy się nieco pomóc w tej materii. Odczyt zdalny licznika to system, w ramach którego możliwe jest dokonywanie pomiarów zużycia energii elektrycznej na odległość, bez konieczności fizycznego sprawdzania faktycznego zużycia. Taką możliwość zawdzięczamy telemetrii, która już od kilku lat skutecznie wprowadza innowacyjne rozwiązania w dziedzinie nie tylko automatyki domowej, ale także sektorów przemysłu, energetyki, budownictwa i wielu innych.
Dzięki szeroko wykorzystywanej transmisji bezprzewodowej, istnieje możliwość zainstalowania licznika zdalnego odczytu w każdym domu. Sama budowa licznika nie różni się znacząco od tych tradycyjnych liczników elektrycznych. Różnica polega przede wszystkim na tym, że nowe liczniki zdalnego odczytu posiadają wbudowany moduł pamięci, na którym zapisywane są dane pomiarowe, będące podstawą do wystawienia rachunku na określoną kwotę w danym okresie.
Najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia systemu zdalnego odczytu licznika
Co możemy zyskać poprzez wdrożenie licznika zdalnego odczytu? Przede wszystkim poprawa jakości życia każdego dnia. Wcześniej byliśmy zmuszeni regularnie weryfikować licznik i bieżące zużycie, spisując wartości i wprowadzając je do systemu rozliczeniowego. Teraz, z pomocą telemetrii nie musimy o tym pamiętać – licznik automatycznie wyśle informacje o zużyciu, a nasza rola ograniczy się jedynie do opłacenia rachunku za prąd.
To znaczne ułatwienie, biorąc pod uwagę zawodną pamięć lub pomyłki, jakich z pewnością doświadczyliśmy podczas spisywania licznika. To jednak nie wszystko. Dzięki zdalnemu odczytowi licznika możemy liczyć na większą kontrolę zużycia energii elektrycznej, co da nam podstawę do zaplanowania akcji mających na celu ograniczenie jej.
Zdalny odczyt licznika – czy to przyszłość automatyki budynkowej?
Zdalny odczyt licznika to tylko jedna z innowacji, która wchodzi w skład obszaru automatyki domowej i może w niedługim czasie wpłynąć na poprawę sposobu zarządzania energią i innymi zasobami w domu. Systemy telemetryczne coraz częściej wykorzystywane są także do monitorowania zużycia gazu, wody czy energii cieplnej, zapewniając kompleksową optymalizację wykorzystania wszystkich zasobów niezbędnych do prowadzenia domu. To, w połączeniu z dodatkowymi potencjalnymi zmianami, jakimi są systemy alarmowe, systemy monitorowania czy personalizowanie usług energetycznych sprawi, że w niedługim czasie telemetria, będąca jednym z najważniejszych elementów IoT zapewni wartość dodaną w naszym życiu.