- Zwiększona dokładność i eliminacja błędów odczytu
- Oszczędność czasu i kosztów
- Monitorowanie zużycia w czasie rzeczywistym
- Wspieranie inicjatyw zrównoważonego rozwoju
- Korzyści wdrożenia zdalnego odczytu liczników
Zdalny odczyt danych to możliwość dokonywania pomiarów na odległość. Oznacza to, że odczytanie parametrów dowolnego procesu nie wymaga obecności człowieka w miejscu pomiaru. Inteligentne liczniki, czujniki, detektory i wiele innych urządzeń pomiarowych potrafi przesyłać na odległość wartości pomiarowe lub sygnalizować wystąpienie określonych zdarzeń. Zdalny odczyt liczników umożliwił rozwój i powstanie nowoczesnych systemów nadzoru i sterowania procesami w takich dziedzinach, jak m.in. ciepłownictwo, gazownictwo, energetyka i wodociągi.
Zwiększona dokładność i eliminacja błędów odczytu
Zdalny odczyt licznikóweliminuje ryzyko błędów ludzkich, które mogą wystąpić zarówno podczas odczytywania stanu liczników, jak również ręcznego wprowadzania wskazań do systemu. Automatyczne systemy telemetryczne pobierają dane z liczników w czasie rzeczywistym i przez całą dobę. Gwarantuje to większą precyzję i niezawodność pomiarów nawet w trudno dostępnych miejscach i nieprzyjaznych warunkach środowiskowych. Dzięki temu konsumenci otrzymują bardziej precyzyjne rachunki za zużycie energii, ciepła, wody czy gazu, a dostawcy możliwość pełnej analizy przebiegu nadzorowanych procesów i szybkiego reagowania na nieprawidłowości, jak np. awarie.
Oszczędność czasu i kosztów
Wdrożenie zdalnego odczytu liczników pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze nie tylko dostawcom usług, ale również konsumentom. Zdalny odczyt w połączeniu z rozwojem telemetrii i telematyki umożliwił automatyzację procesów związanych z odczytem i transmisją danych. W pierwszej kolejności pozwoliło to na eliminację czynnika ludzkiego w procesie odczytu, co znacząco wpłynęło na zmniejszenie kosztów operacyjnych i umożliwiło szybsze przetwarzanie danych.
Monitorowanie zużycia w czasie rzeczywistym
Zdalne liczniki umożliwiają monitorowanie zużycia energii, wody czy gazu w czasie rzeczywistym. Systemy telemetryczne wykorzystujące oprócz liczników zdalnego odczytu sterowniki swobodnie programowalne, moduły telemetryczne, konwertery RS485, protokoły transmisji, takie jak modbus, czy transmisję bezprzewodową LTE-cat.M, GPRS, BlueTooth i Wi-Fi zapewniają całodobowy nadzór w czasie rzeczywistym wielu parametrów procesu. Analiza danych umożliwia optymalizację procesów pod kątem bezpieczeństwa i niezawodności oraz planowanie zapotrzebowania, co przekłada się na optymalizację kosztów utrzymania i obsługi nadzorowanego procesu oraz optymalizację dystrybucji i zużycia dostarczanych mediów.
Dostawcy usług mogą szybciej reagować na awarie i anomalie w sieci. Przykładowo, stanowiące jeden z głównych produktów firmy Control systemy, alarmowe sieci ciepłowniczych umożliwiają nie tylko wykrywanie uszkodzeń sieci ciepłowniczych, ale zapewniają też lokalizację wycieków, a nawet wskazują newralgiczne fragmenty sieci jako typowane do modernizacji lub wymiany.
Dzięki aplikacjom mobilnym również użytkownicy mogą śledzić na bieżąco swoje zużycie mediów. Umożliwia to lepsze zarządzanie ich zużyciem i identyfikację ewentualnych nadużyć lub nieprawidłowości z rozliczaniem.
Wspieranie inicjatyw zrównoważonego rozwoju
Zdalny odczyt liczników w połączeniu z tworzonymi z ich wykorzystaniem systemami telemetrycznymi do nadzoru i sterowania wspiera inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem. Całodobowy pomiar w czasie rzeczywistym stanów liczników umożliwia bardziej efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi, jak woda, gaz, prąd, ciepło. Dzięki precyzyjnym danym dotyczącym ich zużycia, zarówno dostawcy, jak i odbiorcy mogą nie tylko racjonalnie korzystać z nich na bieżąco, ale także lepiej planować i wdrażać strategie oszczędzania energii i wody. Zdalny odczyt liczników w znacznym stopniu przyczynia się więc do ochrony środowiska.
Korzyści wdrożenia zdalnego odczytu liczników
Wdrożenie zdalnego odczytu liczników przynosi wiele korzyści materialnych, takich jak zwiększona dokładność pomiarów, oszczędność czasu i kosztów, monitorowanie zużycia w czasie rzeczywistym oraz niematerialnych, jak wspieranie zrównoważonego rozwoju i ochrona środowiska. Zdalny odczyt wpływa nie tylko na optymalizację kosztów dystrybucji energii i wody, ale również istotnie wpływa na ich racjonalne zużycie przez odbiorców umożliwiając im interakcję na bieżące informacje o zużyciu i kosztach.
Nowoczesne technologie dostarczają coraz bardziej efektywnych i precyzyjnych narzędzi do zarządzania zużyciem energii, wody i gazu oraz optymalizacji związanych z tym kosztów zarówno dostawcom i dystrybutorom tych usług, jak i ich konsumentom.