Szukaj

Moduły rozszerzeń – zwiększanie elastyczności systemów automatyki przemysłowej

moduły rozszerzeń w automatyce

Moduły rozszerzeń to istotne, chociaż na ogół pomijane elementy systemów automatyki, telemetrii i telematyki. Mówiąc o tych systemach automatycznie wymienia się wchodzące w ich skład sterowniki swobodnie programowalne, liczniki zdalnego pomiaru, czujniki, detektory, serwomechanizmy, elektrozawory, silniki i pompy. A tymczasem bez modułów rozszerzeń prawidłowa współpraca i niezawodność całego systemu nie byłyby możliwe lub w najlepszym razie, wymagałyby znacznie większych nakładów inwestycyjnych i stopnia skomplikowania systemu.

Rozbudowa funkcjonalności systemów automatyki

Moduły rozszerzeń umożliwiają szybką i łatwą rozbudowę systemów automatyki przemysłowej o dodatkowe funkcje takie, jak zwiększenie liczby lub rodzaju wejść/wyjść, dodatkowe interfejsy komunikacyjne oraz możliwości związane z przetwarzaniem danych, jak np. konwertery RS485.

Do głównych powodów zastosowania modułów rozszerzeń należy dopasowanie urządzeń do obowiązujących w systemie standardów komunikacji i wymiany danych oraz zapewnienie niezakłóconej transmisji danych, szczególnie na dużych dystansach, między urządzeniami zdalnego odczytu, a swobodnie programowanymi sterownikami PLC, koncentratorami danych, itp.

Dzięki modułom rozszerzeń systemy mogą być łatwo dostosowane do specyficznych wymogów aplikacji, rozszerzenia możliwości systemu związanych ze zwiększeniem liczby analizowanych parametrów lub rozbudowy związanej z dodawaniem kolejnych węzłów bez konieczności wymiany całej jednostki centralnej.

Zwiększenie elastyczności i skalowalności

Moduły rozszerzeń zapewniają stopniową, wieloetapową, rozbudowę i wzrost możliwości systemu w miarę zwiększających się wymogów produkcyjnych. Dzięki modułom rozszerzeń systemy automatyki mogą być skalowane w górę jedynie w wyniku dodawania kolejnych modułów i bez konieczności przebudowy istniejącej infrastruktury. Oznacza to sprawne działanie systemu w warunkach stale rosnącej liczby parametrów, funkcji lub ilości przetwarzanych danych przy minimalnym wzroście zapotrzebowania na zasoby sprzętowe. Moduły zapewniają elastyczność i odpowiednią wydajność systemu, a jednocześnie ograniczają koszty związane z jego rozbudową.

Integracja z różnorodnymi urządzeniami i protokołami

Dzięki modułom rozszerzeń, systemy automatyki mogą skutecznie integrować szeroką gamę urządzeń, protokołów komunikacyjnych i oprogramowania. Włączanie do systemu nowych technologii, takich jak Internet Rzeczy (ang. IoT, Internet of Things), transmisja bezprzewodowa GPRS, nowszych i wydajniejszych standardów (M-Bus, RS485), czy protokołów transmisji (modbus) jest bardzo łatwe, a system oprócz poprawy wydajności i bezpieczeństwa zyskuje dodatkowe, nieznane lub nieosiągalne wcześniej możliwości.

Wykorzystanie modułów rozszerzeń zapewnia też prawidłową współpracę systemu z różnorodnymi urządzeniami pochodzącymi od różnych producentów i wyprodukowanych w różnym czasie. Zwiększa to kompatybilność i wszechstronność systemu oraz pozwala na swobodne zastępowanie starszych, już nie produkowanych, urządzeń przez ich nowocześniejsze odpowiedniki.

Optymalizacja kosztów i czasu wdrożenia

Wykorzystanie modułów rozszerzeń może obniżyć koszty rozbudowy systemu oraz znacznie skrócić czas potrzebny do wdrożenia nowych funkcji w systemach automatyki. Dzięki modułowej architekturze systemów automatyki możliwe jest uniknięcie dużych i kosztownych inwestycji początkowych. Podstawowy system, stanowiący bazę wyjściową dla przyszłych, bardziej zaawansowanych systemów może oferować jedynie te funkcje, które są niezbędne w danym momencie.

Konstrukcja modułowa upraszcza także działania związane z konserwacją i aktualizacjami systemu. Wydatnie wpływa też na optymalizację czasu wdrożenia. Stworzenie prostszego systemu oznacza krótszy czas projektowania i realizacji infrastruktury technicznej i informatycznej. To także krótszy czas wymagany do przeszkolenia pracowników w zakresie obsługi, utrzymania i konserwacji.

Chcesz wdrożyć system telemetryczny do swojego biznesu?