- Niewłaściwy dobór komponentów automatyki
- Błędna konfiguracja infrastruktury systemu automatyki
- Brak odpowiedniej integracji podzespołów systemu
- Niedostateczna dokumentacja techniczna infrastruktury
Systemy automatyki przemysłowej w realny sposób wspierają działania biznesowe sektora ciepłowniczego, energetycznego, wodociągowego i przemysłowego, zapewniając konkretne korzyści zarówno dla firmy, jak i klientów. Kluczem do osiągnięcia tego jest jednak odpowiednie wdrożenie systemów telemetrycznych. Przeanalizujmy najczęstsze błędy podczas wdrażania takich systemów w praktyce.
Niewłaściwy dobór komponentów automatyki
Systemy automatyczne dla przemysłu to sposób na poprawę efektywności realizowanych procesów biznesowych, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości i relatywnie niskich kosztów. Jednak tylko prawidłowo wdrożony system automatyki i telemetrii zapewni nam takie korzyści, toteż kluczem jest już na etapie planowania implementacji zadbać o prawidłowy dobór urządzeń, sterowników, czujników i sensorów, które odpowiadają pod względem parametrów i naszych specyficznych potrzeb biznesowych.
Niewłaściwy dobór urządzeń telemetrycznych może nie tylko ograniczyć potencjał wykorzystania IoT w naszej firmie, ale przede wszystkim w szerszej perspektywie negatywnie wpłynie na wydajność takiego systemu. W procesie wdrażania systemu szczególną uwagę należy poświęcić doborowi odpowiedniego procesora. Niewystarczająca moc obliczeniowa nie sprosta zadaniu i obniży ogólną efektywność projektu, tworząc dodatkowe ryzyka ciągłości prowadzenia procesu.
Błędna konfiguracja infrastruktury systemu automatyki
Systemy automatyki, w których telemetria odgrywa główną rolę, są skomplikowanymi rozwiązaniami, które powinny być zawsze skonfigurowane przy wsparciu specjalistów. Już na etapie planowania implementacji istotne jest, by zespół doświadczonych wdrożeniowców przedstawił strategię projektowania, a później wdrożenia i skonfigurowania systemu automatyki.
Jest to wprawdzie kolejny wydatek, jednak jest on niezbędny, jeśli chcemy wykorzystać pełny potencjał technologii IoT. Brak konfiguracji całego ekosystemu lub błędy w poprawnym ustawieniu wszystkich parametrów może wpłynąć na brak, lub błędnie dostarczane dane, które nie przyniosą żadnej korzyści z wdrożenia.
Brak odpowiedniej integracji podzespołów systemu
Integracja wszystkich urządzeń w jeden, samowystarczalny ekosystem jest istotą procesu wdrożenia systemów automatyki przemysłowej. Przemyślane systemy automatyki przemysłowej w zdecydowanej większości wykorzystują protokół komunikacyjny Modbus. To uniwersalny, skalowalny i łatwy w obsłudze standard, którego największą zaletą jest otwartość. Dzięki niej istnieje duże pole dostosowania parametrów protokołu do specyficznych potrzeb naszej implementacji, uwzględniając przy tym szerokie możliwości integracji z przestarzałą infrastrukturą.
Nieudane wdrożenia systemów telemetrycznych w większości rozbijają się właśnie o brak odpowiedniej integracji podzespołów systemu, który nie jest w stanie czerpać pełnego zestawu danych z wszystkich rozmieszczonych komponentów IoT. Wynikiem braku integracji całego systemu z różnymi urządzeniami będzie trudność w ustaleniu, czy dostarczane dane są wiarygodne i miarodajne. W skrajnych przypadkach brak integracji może skutkować problemami w działaniu całego systemu.
Niedostateczna dokumentacja techniczna infrastruktury
Na samym końcu błąd, którego źródła możemy dopatrywać się w braku odpowiedniego budżetu, braku czasu lub lenistwie. Chodzi oczywiście o brak odpowiedniej dokumentacji technicznej całej infrastruktury systemu automatyki. Dokumentacja techniczna to klucz do uzyskania długoterminowych korzyści z inwestycji w telemetrię. Niestety bardzo często zdarza się, że w mniemaniu firmy odpowiedzialnej za wdrożenie dokumentacja to zbędna formalność.
Nic bardziej mylnego, o czym przekonamy się już na etapie testowania systemu automatyki. Bez jasno sprecyzowanej dokumentacji trudno będzie pokryć wszelkie przypadki testowe, co z kolei rodzi ryzyko potencjalnych błędów i awarii systemu w trybie produkcyjnym, lub nie gwarantuje wykorzystania pełnego potencjału systemu. Warto również pomyśleć o dokumentacji technicznej w kontekście długoletnim. Jej brak może przyczynić się do trudności z konserwacją systemu i potencjalnym rozwiązywaniem problemów technicznych, które w każdym zaawansowanym systemie od czasu do czasu mają miejsce. Jeśli chcemy, by nasz system działał w pełni sprawnie, nie zapominajmy o sporządzeniu dokumentacji technicznej.