- Czym dokładnie jest telemetria?
- Telemetria w kontekście rozwoju inteligentnych miast
- Zastosowanie telemetrii w infrastrukturze miejskiej
- Przyszłość telemetrii – czy inteligentne miasta są w zasięgu ręki?
Telemetria i pojęcie Internetu Rzeczy w coraz większym stopniu dotyka każdego z nas – użytkowników prądu, gazu, ciepłej wody i ogrzewania. Choć wcale nie musimy być tego świadomi, to już teraz koncepcja inteligentnych miast jest wdrażana i oddziałuje na nas w pozytywny sposób. Sprawdźmy, czym dokładnie jest telemetria i jak wpływa na rozwój miejskiej infrastruktury przyszłości.
Czym dokładnie jest telemetria?
Na samym początku zajmijmy się podstawową kwestią, jaką jest telemetria. Czym dokładnie jest? W dużym skrócie to technologia wykorzystująca szereg komponentów pomiarowych i sensorów, których celem jest monitorowanie i raportowanie konkretnych parametrów, co może wpłynąć na zrozumienie pewnych procesów i wykorzystanie informacji do polepszenia naszego życia w wielu obszarach.
Telemetria i telematyka to główne bazowe pojęcia Internetu Rzeczy. Technologia ta integruje ze sobą różne urządzenia, a w nieco szerszej skali całe infrastruktury, dostarczając inteligentne rozwiązania, które wpływają na wzrost wydajności, zmniejszenie kosztów, a także minimalizację ryzyka związanego z niebezpiecznymi awariami i usterkami. Telemetria już teraz widoczna jest w domu każdego z nas. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na infrastrukturę usług miejskich, które mają ogromny potencjał do rozwoju właśnie za pomocą tych nowoczesnych rozwiązań.
Telemetria w kontekście rozwoju inteligentnych miast
Telemetria i IoT mają szczególne znaczenie w obszarze rozwoju usług miejskich, takich jak sieci energetyczne, kanalizacyjne, wodociągowe czy ciepłownicze. Inteligentne sensory dają potencjał do stałego monitorowania zużycia konkretnych zasobów, co daje ogromne pole do analizy i poprawy wydajności tych usług. W długim terminie inteligentne systemy wyeliminują potencjalne wąskie gardła i pomogą w zarządzaniu dostawami, co wpłynie zarówno na ustabilizowanie dostaw zasobów, jak również na wyeliminowanie nadmiernych kosztów.
Infrastruktura telemetryczna daje również krótkoterminowe korzyści, widoczne już pierwszego dnia po wdrożeniu. Chodzi tu przede wszystkim o natychmiastowe wykrycie wszelkich nieprawidłowości lub awarii, które mogą przyczynić się do znaczących strat, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty zaufania konsumentów. Reasumując, system ciepłowniczy, ale także infrastruktura energetyczna i kanalizacyjna wspomagana przez inteligentne systemy telemetryczne nie tylko optymalizuje zużycie, ale także wpłynie na ekonomię i ekologię działalności danego aspektu inteligentnego miasta.
Zastosowanie telemetrii w infrastrukturze miejskiej
Na konkretnych przykładach pokażemy, jak IoT infrastruktury miasta wpływa pozytywnie na każdego z nas. Przede wszystkim systemy monitorowania zużycia wody, gazu, ciepła i energii. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom, odczyty wszystkich tych mediów są wykonywane automatycznie, dla wygody klienta, co nie tylko zapewnia transparentność, ale także daje spory potencjał do pozyskania rzetelnych danych o zużyciu. Te z kolei mogą być podstawą do dalszego optymalizowania i ograniczania kosztów wody, prądu i ciepła.
Wdrożenie technologii telemetrii w infrastrukturze miejskiej daje również wymierne korzyści dla dostawców mediów. Sensory monitorujące kondycję każdego systemu umożliwiają natychmiastową identyfikację przecieków, nadużyć lub awarii. To daje potrzebny czas do usunięcia problemu, a co za tym idzie, zminimalizowania dodatkowych kosztów.
Przyszłość telemetrii – czy inteligentne miasta są w zasięgu ręki?
W obliczu kryzysu energetycznego i ekologicznego każde miasto musi rozważyć optymalizację swojej infrastruktury, która z jednej strony ma wciąż generować zyski, a z drugiej zapewnić mieszkańcom dostęp do tanich mediów w sposób ciągły. Telemetria, a w szerszym spojrzeniu Internet Rzeczy może pomóc w realizacji tych długoterminowych celów.
Nie chodzi tu oczywiście o natychmiastową rewolucję. Rozwiązania dostarczane przez Control zapewniają zrównoważony rozwój usług miejskich, które z czasem mogą być rozbudowane o nowe komponenty. Taka strategia rozwoju, przy jednoczesnym zwiększającym się udziale telemetrii umożliwi tworzenie i zarządzanie inteligentnym miastem, w którym automatyzacja idzie w parze z poszanowaniem kwestii ekologicznych.