Omówienie standardu transmisji danych w IoT dla LTE-cat.M – zalety i możliwości jakie daje wprowadzenie nowej technologii transmisji danych
Strona główna » Baza wiedzy » Omówienie standardu transmisji danych w IoT dla LTE-cat.M – zalety i możliwości jakie daje wprowadzenie nowej technologii transmisji danych

Żyjemy w świecie zdominowanym przez innowacyjne technologie, które pojawiają się tak szybko i równie szybko zmieniają otaczającą nas rzeczywistość, że czasem trudno zrozumieć na jakiej zasadzie dane urządzenie funkcjonuje i jakie są wszystkie jego możliwości. Istotne z punktu widzenia pełnego wykorzystania możliwości są funkcje umożliwiające zastosowanie tych urządzeń w Internecie Rzeczy.

Czym jest Internet Rzeczy?

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) to nowoczesna koncepcja, w której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty, w sposób pośredni lub bezpośredni, gromadzą, przetwarzają lub wymieniają między sobą dane za pośrednictwem sieci.

W skrócie Internet Rzeczy to sieć połączonych ze sobą przedmiotów i wymieniających pomiędzy sobą informacje.

Zastosowanie Internetu Rzeczy

Głównym zadaniem Internetu Rzeczy jest automatyzacja procesów, zdalna kontrola oraz lepsze zarządzanie procesami i uzyskiwanymi z nich danymi w celu usprawnienia funkcjonowania różnych dziedzin życia.

Jednym z najpopularniejszych przykładów zastosowania Internetu Rzeczy jest koncepcja Inteligentnego Domu (ang. Inteli House) związana z wykorzystaniem możliwości zarówno urządzeń typu system alarmowy, czy system nawadniania ogrodu oraz sprzętu powszechnego użytku wyposażonego w technologię smart takich, jak RTV, oświetlenie, pralka, lodówka, piekarnik, itp. Za pomocą odpowiednich aplikacji, np. w telefonie komórkowym, można zarówno zaprogramować działanie tych urządzeń, jak też sterować nimi zdalnie. I tak np. robot sprzątający, czy pralka mogą wykonać swoje zadania podczas nieobecności domowników, inteligentna lodówka może ewidencjonować stan zaopatrzenia w artykuły spożywcze i automatycznie zamawiać kończące się w wybranym sklepie internetowym, z pomocą kamer internetowych, w które wyposażone są lodówka, pralka, piekarnik i inne urządzenia możemy zdalnie monitorować pomieszczenia lub cały dom i ogród.

Jednak podstawowe zastosowanie Internetu Rzeczy to automatyzacja, sterowanie, pomiary, monitorowanie i analiza danych procesów przemysłowych i technologicznych.

Jednym z zastosowań IoT z LTE-M jest autorski system firmy Control Sp. z o. o. dla OPEC Gdynia Sp. z o. o. oferujący nadzór nad siecią ciepłowniczą. System realizuje zdalny odczyt układów pomiarowych (liczniki ciepła i wodomierze) oraz własne oprogramowanie SCADA – OCS (Over Control System) do archiwizacji, raportowania i sygnalizowania procesów technologicznych, transfer danych w oparciu o LTE-M dla ponad 5300 węzłów cieplnych i blisko 6630 ciepłomierzy oraz ponad 3550 wodomierzy.

Najbardziej złożony system Internetu Rzeczy to tzw. otwarta fabryka, gdzie obsługiwany i nadzorowany jest cały łańcuch produkcyjny począwszy od badania rynku, przez proces projektowania i konstruowania produktu, przez automatyczne procesy produkcyjne wykorzystujące roboty, po obsługę magazynów i logistykę dostaw. System nadzoruje i monitoruje wszystkie procesy w czasie rzeczywistym, kontroluje prawidłowość ich realizacji oraz gromadzi i analizuje dane, na podstawie których generuje statystyki i wizualizacje, optymalizuje koszty, zużycie materiałów i wykorzystanie posiadanej bazy narzędziowej.

Co to jest LTE-M?

LTE-M to jeden ze standardów transmisji danych zapewniających szybsze, bezpieczniejsze i energooszczędne połączenia Internetu Rzeczy. LTE-M umożliwia przesyłanie danych z szybkością 1 Mb/s i dwukierunkową komunikację w czasie rzeczywistym, przy niskim poborze energii, zapewniającym nawet kilkuletni czas pracy urządzeń na baterii. Dzięki specyficznej konfiguracji LTE-M dociera do trudno dostępnych miejsc, w których zasięg jest, na ogół, znacznie osłabiony.

Zalety i możliwości jakie daje wprowadzenie LTE-M

Zalety wprowadzania LTE-M wynikają przede wszystkim z właściwości tej technologii. Należą do nich wysoka szybkość transmisji w obu kierunkach (wysyłanie i odbiór danych), krótkie czasy opóźnienia i stabilność działania umożliwiające komunikację w czasie rzeczywistym. Warto też wspomnieć o podwyższonym bezpieczeństwie danych, zmniejszonym zużyciu energii, zachowanej architekturze połączeń IP, lepszej penetracji sieci w miejscach trudno dostępnych oraz zwiększony zasięg sieci.

To wszystko sprawia, że różnego rodzaju urządzenia np. moduły telemetryczne wyposażone w LTE-M można umieszczać w trudno dostępnych miejscach, jak piwnice, podziemne instalacje grzewcze oraz tworzyć sieci rozproszone na dość dużym obszarze bez obawy o zakłócenia w komunikacji. Odpadają także problemy z wymianą baterii, bo niskie zużycie baterii zapewnia niezakłóconą pracę urządzeń przez kilka lat.

IoT z LTE-M w naszej firmie

Także firma Control Sp. z o. o. zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań z dziedziny automatyki, telemetrii i elektryki i to nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu firma oferuje m.in. system alarmowy sieci ciepłowniczejsystem telemetryczny, systemy automatyki budynkowej, urządzenia zapewniające zdalny odczyt, czy sterowniki swobodnie programowalne oraz specjalistyczne oprogramowanie stworzone w oparciu o własne, autorskie projekty wykorzystujące technologię LTE-M w Internecie Rzeczy.

Chcesz wdrożyć system telemetryczny do swojego biznesu?

Zobacz również

sieć ciepłownicza, system alarmowy sieci ciepłowniczej
Jak działa system alarmowy sieci ciepłowniczej?
zdalny odczyt, system telemetryczny
Jakie dane można zbierać i analizować za pomocą systemów telemetrycznych?
automatyka budynkowa, systemy telemetryczne
W jakich warunkach sprawdza się sterownik telemetryczny SMART-500?

Masz pytania?

774 663 073, 774 663 797

Otwarte Pon- Pt

08:00 – 16:00

Potrzebujesz pomocy?

control@control.com.pl