- Kompleksowy nadzór i kontrola procesów przemysłowych
- Integracja z systemami telemetrycznymi i zarządzania siecią
- Zdalny odczyt, przetwarzanie, przechowywanie i analiza danych w czasie rzeczywistym
- Zalety wdrożenia nowoczesnego systemu SCADA w przemyśle
SCADA (ang. Supervisory Control And Data Acquisition) to rozbudowane systemy informatyczne nadzorujące przebieg procesów technologicznych lub produkcyjnych. SCADA obejmuje przesyłanie, przetwarzanie, gromadzenie i archiwizację danych, w tym danych pomiarowych, dokonywanych w czasie rzeczywistym, kontrolę i sterowanie procesem, alarmowanie o nieprawidłowościach i awariach oraz całościową wizualizację przebiegu całego procesu, wskazań i stanu poszczególnych urządzeń. Firma Control sp. z o.o. oferuje, należące do tej grupy, innowacyjne i wielofunkcyjne oprogramowanie OCS.
Kompleksowy nadzór i kontrola procesów przemysłowych
OCS (ang. Over Control System) jest autorskim oprogramowaniem SCADA firmy Control sp. z o.o. przeznaczonym dla serwerów telemetrii. OSC jest bardzo rozbudowanym systemem nadzoru obejmującym telemetrię sieci, monitoring węzłów i komór, biling mediów, system alarmowy sieci preizolowanych, mapy i wizualizacje oraz zarządzanie całością procesu.
OCS stanowi systemem nadrzędny komunikujący się z sieciami telemetrycznymi, systemami automatyki przemysłowej lub budynkowej. Posiada dostęp do wszystkich informacji dostępnych w sieci, jak dane pomiarowe, informacje dotyczące stanu urządzeń wykonawczych uruchamianych autonomicznie przez sterowniki swobodnie programowalne i moduły wykonawcze.
Moduły odpowiedzialne za wizualizacje umożliwiają wielowarstwowe mapowanie przebiegu całości procesu, z uwzględnieniem wskazań wartości pomiarowych, stanu poszczególnych urządzeń, sygnalizacji awarii i zagrożeń. Dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak automatyczne alarmy, raportowanie i analiza danych system zapewnia maksymalną efektywność i bezpieczeństwo operacyjne.
Integracja z systemami telemetrycznymi i zarządzania siecią
Nasze rozwiązanie gwarantuje pełną skalowalność i możliwość dostosowania modułów do potrzeb każdego zakładu przemysłowego, ciepłowniczego, wodociągowego, obiektów komercyjnych i infrastruktury miejskiej. OCS jest w pełni zintegrowany z systemami telemetrycznymi. Umożliwia zbieranie, przetwarzanie i analizę szerokiego zakresu danych, takich jak przepływy, ciśnienie, wilgotność, impedancja, temperatura i inne parametry kluczowe dla operacji przemysłowych.
Integracja systemów telemetrycznych z oprogramowaniem OCS umożliwia kompleksowe zarządzanie procesem i całą związana z nim infrastrukturą oraz optymalizację wydajności, efektywności i bezpieczeństwa procesu.
Zdalny odczyt, przetwarzanie, przechowywanie i analiza danych w czasie rzeczywistym
System OCS umożliwia zbieranie, pochodzących z różnych źródeł, danych w czasie rzeczywistym. Zapewnia to bieżące monitorowanie stanu urządzeń i infrastruktury. Dane pomiarowe mogą być różnego rodzaju, od wartości napięć, impedancji pętli pomiarowych, przez informacje pochodzące od inteligentnych liczników energii elektrycznej, inteligentnych wodomierzy i gazomierzy, po przetworzone informacje pochodzące od sterowników programowalnych i modułów wykonawczych. System z równym powodzeniem wykorzystuje przewodową i bezprzewodową transmisje danych.
Zaawansowane narzędzia analityczne umożliwiają szybkie wykrywanie anomalii, przewidywanie awarii, ich dokładną lokalizację oraz podejmowanie decyzji w oparciu o zgromadzone dane. Przekłada się to bezpośrednio na zwiększenie niezawodności i efektywności operacji.
Zalety wdrożenia nowoczesnego systemu SCADA w przemyśle
Wdrożenie nowoczesnego systemu SCADA przynosi liczne korzyści w postaci zwiększenia efektywności operacyjnej, redukcji kosztów i poprawy bezpieczeństwa. System umożliwia automatyzację wielu procesów, minimalizuje ryzyko błędów ludzkich oraz zapewnia ciągłość nadzorowanego procesu dzięki szybkiej reakcji na zmieniające się warunki oraz eliminacji źródeł awarii i minimalizacji jej negatywnych skutków.
System OCS zapewnia automatyczne wykrywanie niepożądanych zdarzeń, monitorowanie procesów produkcyjnych i zapewnia realne oszczędności poprzez optymalizację pracy. System usprawnia procesy rozliczeniowe oraz może integrować się z innymi rozwiązaniami już występującymi w danym środowisku. Do sztandarowych przykładów wdrożenia systemu OCS w przemyśle należą systemy alarmowe sieci ciepłowniczych. Do kluczowych zadań tych systemów należy lokalizacja wycieków. Na podstawie analizy danych dotyczących wilgotności warstwy izolacyjnej w rurach preizolowanych system nie tylko wykrywa i lokalizuje awarię, ale uruchamia działania alarmowe w postaci SMS kierowanych do służb odpowiedzialnych za usuwanie awarii, czy automatycznie odcina uszkodzony fragment sieci ciepłowniczej minimalizując szkody spowodowane wyciekiem, jak utrata elementu grzewczego, czy uszkodzenia infrastruktury miejskiej.